Żak

Reklamy prasowe kosmetyków z fabryki Żaka. Kliknij aby powiększyć.

Press ads of Żak’s cosmetics. Click to enlarge.

Reklamy

One Response to Żak

 1. KJ says:

  Fabryka Żak mieściła się w Poznaniu przy ul. Gnieźnieńskiej. To były właściwie dalekie peryferie, dzielnica nazywała się Głowna- zapewne od nazwy wioski, która tam była wcześniej.
  Przez teren fabryki przepływa rzeczka Główienka, wypływająca z jeziora Lednickiego i uchodząca do Warty w okolicach Ostrowa Tumskiego.
  Flagowym wyrobem żaka byla woda kolońska dla panów Przemysławka. Nazwa oczywiście wywodzi się od imienia poznańskiego księcia Przemysława a może króla Przemysława II.
  Znała ja cała Polska. W tamtych latach nie uchodziło, żeby mężczyzna pachniał inaczej niż na nutę cytrusową. Jeszcze długo po wojnie eleganccy mężczyźni skrapiali się po goleniu tą wodą.
  Do fabryki tej, odbudowanej po zniszczeniach wojennych trafiłem w roku bodaj 1962. Fabryczka była już znacjonalizowana, należała do grupy podobnych jej fabryk pod wspólną nazwą Lechia.
  Uciekający Niemcy podpalili fabrykę, a że spora część jej produkcji stanowiły mydła- więc miało się co palić. W czasie okupacji produkowano tu m.in. mydełka RIF. Z uwagi na reglamentację tłuszczów mistrzowie ersatzu dodawali do mydła glinkę kaolinową, używaną zazwyczaj do produkcji porcelany. Glinka wspomagała usuwanie brudu ze skóry.
  W okresie mojej tam pracy w latach 60-tych była prowadzona drobna modernizacja- z kotłowni usunięto nieużywaną już maszynę parową a w jej miejsce wstawiono nowy kocioł płomienicowy.
  Podczas wykonywania wykopów pod fundamenty nieoczekiwanie wydobyto porcelanowe klocki.
  To były mydełka RIF wypalone w ogniu pożaru na prawdziwą porcelanę. Niestety- młodemu człowiekowi jakim wówczas byłem nawet do głowy nie przyszło, żeby zachować taki niecodzienny eksponat.
  Żak a potem Lechia w tej fabryce wytwarzała kredki do warg, płyny do ust, wody kolońskie i kwiatowe oraz wspomniane mydła z górnej półki: Filoderma i Fascinata w trzech zapachach.
  W latach 70-tych produkcja mydła została w tym miejscu zlikwidowana i przeniesiona do innego zakładu Lechii na Starołęce. W to miejsce została rozwinięta produkcja pierwszych w Polsce dezodorantów w aerozolu. Najpierw kupiono licencję na dezodoranty BAC, potem opracowano własne wyroby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: